چهارمین نمایشگاه صنعت، معدن، ماشین آلات

یزد گنجینه ای از هنر

اینجا یزد است ، شهری در پهنه ی کویری وسیع ، که تیغ تیز آفتاب آن زمینش را تب دار، دست مردمانش را پینه بسته و قناعت را سرلوحه ی زندگی شان ساخته است .

شهر یزد دارالاسلام شهرهای کویری است و مردمان این دیار آن را به نام یزد ، مقدس می دانند . این شهر زادگاه معماری آب و باد و قنات است . شهری که به رنگ خاک و به عطر قنوت مردمان خداجوی به نماز ایستاده در مساجد قدیمی است . کوچه های آشتی کنان آن ،صفا و دوستی را و گذر سقا خانه هایش رنگ و عطر و نیاز الهی را بین مردمانش پیوند می دهد .
یزد در لغت به معنی پاک و وجه تسمیه این شهر ، سرزمین خداست . بعد از ورود اسلام این شهراز زمره ی بلند مرتبه ترین شهرهای ایران گشت و بر همین اساس ،اماکن مقدس ومتبرکه ی زیادی در شهر یزد بنیان نهاده شد. قرار گیری یزد در میانه ی دشت کویر ، این شهر را به نمونه ی زیبایی از معماری خاص کویری با عناصری چون بادگیر ، یخچال،آب انبار ، خانه های درون گرا ، مساجد و تکیه های خاص تبدیل کرده است . برای گردشگرتاریخ ، این شهر زنده و پویا نمونه ی خوبی برای مطالعه فرهنگ و سنن مردمان کویری خواهد بود . یزد گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که می توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه ها، زیارتگاه های زرتشتیان، خانه های تاریخی، آب انبارها، باغ های تاریخی، بادگیرها و بازارچه ها اشاره کرد. از دیگر اماکن دیدنی یزد می توان به زندان اسکندر، بقعه شیخ احمد فهادان، مجموعه تاریخی هشت، مسجد چهل محراب، آتشکده زرتشتیان، گنبد مصلای عتیق، بقعه دوازده امام، مسجد یعقوبی و بقعه سید شمس الدین اشاره نمود.

باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از باغ های تاریخی استان یزد و از معروف ترین باغ های ایران است که مخاطبان و شهرتی جهانی دارد.باغی که در فهرست آثار یونسکو قرار دارد و گفته شده که در اواخر دوره افشاریه احداث گردید. این باغ با مساحتی در حدود ۷۰ هزار متر مربع شامل ساختمان‌ها، حوض‌ها و آبنماهای بسیاری است که در فضای بین آنها باغ‌هایی با درختان انار و انگور و… با گل‌های فراوانی زینت بخش محیط شده اند.

آتشکده (آتش ورهرام)

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گر است. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود ۱۵۲۰سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است.

میدان امیرچخماق

مجموعه‌ی امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است. میدان امیرچخماق یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری یزد است. قدمت این مجموعه به دوران تیموریان (قرن نهم) بازمی‌گردد. جلال‌الدین امیرچخماق، حاکم یزد در آن دوران، بانی ساخت این مجموعه بود. این مجموعه در ۱ شهریور ۱۳۷۸ با شماره‌ی ۲۴۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آب‌انبار رستم گیو

آب‌انبار رستم گیو، یکی از آب‌انبارهای قدیمی یزد است که قدمت آن به دوران قاجار بازمی‌گردد. این آب‌انبار در حاشیه‌ی بلوار بسیج یزد قرار دارد. از آنجا که یزد در منطقه‌ی کویری کشورمان قرار دارد، تامین و ذخیره‌ی آب در آن اهمیت بسیار زیادی داشته است، به همین دلیل آب‌انبار رستم گیو نیز نقش بسزایی در این زمینه ایفا می‌کرد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این آب‌انبار داشتن ۲ دهانه است و دو محله‌ی زرتشتیان و مسلمانان (که در فاصله‌ی ۲ کیلومتری از هم قرار داشتند) می‌توانستند از آن استفاده کنند.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال ۶۳۱ قمری آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به اتمام رسید. شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می کند که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایران است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویره که حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده است. پایه های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری است. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری است. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشی کاری زیبا و منحصربه فرد، شهرت داشته و فوق العاده زیباست.

بازار تاریخی زرگری شهر یزد

بازار تاریخی زرگری شهر یزد یکی از جاذبه‌های گردشگری این استان کویری است که پس از سال‌های متمادی به دلیل عرضه تولیدات صنعت طلاسازی با ویژگی‌هایی خاص، همچنان پررونق باقی مانده است.

بازار مسگرها در یزد

بازار مسگرها از بازارهای سنتی و قدیمی شهر یزد است. در این بازار انواع مصنوعات مسی و فلزی ساخته و عرضه می‌شود. صنایعدستی تزئینی، ظروف آشپزخانه و ابزار آلات کشاورزی از محصولات این بازار است.

دخمه زرتشتیان

دخمه زرتشتیان را با نام برج خاموشان و برج سکوت نیز می‌شناسند. این دخمه در ۱۵ کیلومتر ی جنوب شرقی یزد در حوالی منطقه صفائیه و روی یک کوه رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه قرار گرفته‌است.

خانه لاری ها

تاریخ بنای این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است و در محله خهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان خانه لاری ها با توجه به سبک کلی منزل اعبانی دوره خود ساخته شده، یعنی خانه ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت های شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شود که شامل تالار و بادگیر است. از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها است به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شود. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.

نارین قلعه (نارنج قلعه)

این بنا در زبان عامه به نارنج قلعه معروف است یکی از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام استان محسوب می شود. این دژ قدیمی که برفراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، تمامی بنای آن از خشت و گل ساخته شده و معماری آن به شکل مطبق است. تقریبا در 5 مرحله ساخته شده است. قدیمی ترین بخش بنا فضاهایی هستند که در دل زمین کنده شده اند و درگویش محلی به آنها «بوکن» گفته می شود و پایین ترین بخش آن را تشکیل می دهند.

چاپارخانه میبد
پیشینه چاپارخانه در ایران به دورههخامنشیانمی رسد. از این مراکز به عنوان ایستگاه های مبادلات نامه ای استفاده می شده است. وظیفه چاپارخانه ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه ها و امانت های مهم بوده است. از این رو چاپارخانه ها به صورت قلعه ساخته شده اند تا دفاع و حفاظت از آن میسر باشد.

ییلاق های میان کوه
ییلاق های میان کوه در شهرستان تفت قرار دارند. «ده بالا» معروف ترین وخوش آب وهوا ترین ییلاقیزددرین منطقه است. «طزر جان» روستای ییلاقی دیگری در مجاورت روستای ده بالا است. که مسجد جامع آن از اهمیت خاصی برخوردار است. دره های سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد،… از دیگر ییلاق های مهم این منطقه است.

مسجد جامع فهرج
روستای فهرج در 25 کیلومتری جنوب شرقییزد و در کنار راه اصلی یزد- بافق قرار دارد. از آثار تاریخی این روستا به یک قلعه باستانی، آب انبار قدیمی، مجموعه شهدا و مسجد جامع می توان اشاره کرد. مسجد جامع فهرج از بنای قدیمی و کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی است که متعلق به نیمه اول قرن اول هجری است. این بنا قدیمی ترین مسجدی است که در ایران و شاید در دنیا بدون هیچگونه پیرایه ای دست نخورده باقی مانده است. وجود شبستانی رو به قبله با هشت ستون، مناره گلی نه چندان بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و سپس به بالای مناره منتهی می شود و استفاده از خشت و گل در ساخت آن از ویژگی های این بنا محسوب می شود.

یخچال خشتی میبد
این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می رسد یکی از معدود یخچال های به جای مانده دراستان یزداست که از خشت و گل ساخته شده است. بخش های عمده این بنای باشکوه عبارتند از:دیوارهای سایه انداز حوض یخ بند مخزن یخچال و گنبد. دیوارهای شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال فراهم می ساخته که در شب های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردیده است. گنبد خشتی بزرگ یخ های انباشته را نگه می داشته که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند.


غار شگفت یزدان
این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار دارد واز غارهای مقدس زرتشتیان است.ر اه ورودی غار صعب ودشوار است اما در داخل غار محوطه وسیعی است که گنجایش هزاران نفر را دارد. چندین حوض کوچک وبزرگ و آثاری از ساختمان در آن دیده می شود. در غار خاکستر زیادی به چشم می خورد ونشان دهنده آن است که سال های متمادی آتش مقدس را در این غارها محافظت می کردند.

خانه عرب زاده از بناهای دوره قاجار

خانه عرب زاده از بناهای دوره قاجار است و در شمال شرقی شهر یزد، خیابان امام، کوچه فهادان واقع شده است و به خانه فهادان نیز مشهور است. با توجه به معماری و تزیینات خانه عرب زاده ، زمان ساخت آن را مربوط بهرا مربوط به دوره قاجار می دانند. در جنوب شرقی ساختمان ورودی خانه قرار دارد و به یک هشتی باز می شود که مردم یزد به آن کریاس می گویند.حیاط خانه به صورت جنوبی، شمالی قرار دارد و در میان آن حوضی بزرگ واقع شده است.

زیارتگاه پارس بانو یا بانو پارسا

زیارتگاه پارس بانو یا بانو پارسا در دامنه‌كوهی نزديك جنوب شهر عقدا در ۱۱۲ كيلومتری جنوب غربی شهر يزد در محلی به نام ارجنان (زرجوع) وجود دارد.دهکده زرجوع در دره‌اى به فاصله‌ بيست و چهار کيلومتر از جنوب شمس‌‌آباد عقدا و بر دامن کوه‌هاى «ميل نيزار» و «لاى چغک» واقع شده است. يکى از آثار تاريخى آن زيارتگاهى به نام بانو پرس است. اين محل تجمع و زيارت زردشتيان است و به بونوپرس (بانو پارسا، بانو پارس) و «پيربانو» نيز معروف استاز روز مهر تا روز ورهرام ماه تیر یعنی ۱۳ تا ۱۷ تیر ماه، همه ساله زرتشتیان با برپایی آیین های دینی و سنتی در این زیارتگاه گرد هم می آیند و به درگاه اهورامزدا نیایش می کنند.

چک چک

زیارتگاه چک چک زرتشتیان در ۶۸ کیلومتری شمال غرب شهر یزد در دامنه کوهی به همین نام در شهرستان اردکان قرار دارد و مورد احترام زرتشتیان ایران و جهان است و پنج شبانه روز در سال از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ خرداد ماه به عنوان وقت زیارت آن تعیین شده است و بازدید و سکونت در این پنج روز، ویژه زرتشتیان است و در بقیه روزهای سال یکی از قطب های مهم گردشگری استان یزد محسوب می شود. این زیارتگاه پر جاذبه در میان صخره ها و بر بلندای کوه، شکوه و منظره زیبایی دارد و از آنجا قطره های آب از روی کوه های سخت آن همواره در حال چکیدن است و به همین دلیل نیز به چک چک معروف است.

خانه وحشي بافقي

خانه وحشی بافقی با مساحت ۱۲۰متربع از مصالح خشت و گل در هفت اتاق به صورت چهار فصل بنا شده و دارای ایوانی بزرگ است که جلوه ای خاص و باشکوه به این بنا داده است.در ضلع شرقي خانه نيز زيرزميني قرار دارد كه در گذشته جوي آبي از آن مي گذشت و به عنوان خنك جا در فصل بسيار گرم تابستان استفاده مي كردند.نوع معماري، حياط دلنشين، جذابيت شخصيت وحشي بافقي و … همه و همه از مواردي است كه گردشگران از سراسر كشور را به اين نقطه فرا ميخواند. این بنای تاریخی که منسوب به وحشی بافقی است جنب مسجد جامع کبیر بافق قرار دارد و به شماره ۱۴۰۳۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید است.


برج کبوتر خانه

کبوتر خانه ها یا کفتر خانه ها که به کبوترخان هم معروف بودن، برای جمع آوری کود کبوترها و پرنده های دیگه که مصارف کشاورزی داشته ساخته می شدن و ساختن این برج ها در اصفهان و یزد خیلی معمول بوده. یکی از زیباترین این برج ها در شهرستان میبد قرارداره. برج کبوترخانه میبد از بناهای تاریخی دوره قاجاره که به صورت استوانه ساخته شده. این برج دارای پوشش گنبدی شش ضلعیه و دارای تزئینات قطار بندی آجری و گچی که مانع ورود مارها داخل برج می شده. برای جلوگیری از ایجاد ارتعاش (مثل زمانی که کبوترها ناگهانی پرواز می کنن)، یک طبقه در میانه برج ساخته شده، نوارهای گچی اطراف دیوار، تله مارگیر، گنبد کنگره ای و طاق بندی با گچبری های خاص از ویژگی های دیگه این برج زیباست.

بقعه دوازده امام

از بناهای دورهسلجوقیاست که در محلهفهادانشهریزددر مرکز ایران قرار دارد. گنبد آجری این بقعه در شمار آثار مهم هنر سلجوقی به شمار می‌رود. این قپه (قبه) که قدیمترین بناء یزد بنا بر استدلال و سندییت تاریخی و شناسنامه‌ای می‌باشد. دوازده امام گنبد منفردی است از سال ۴۲۹ هجری نزدیک به حسینیه بزرگ محله فهادان و قدیمترین بنای موجود در یزد که از حیث سبک بنا و نقش و نگار و کتیبه کوفی رنگی واجد اهمیت خاص و موضوع سخن متخصصان تاریخ معماری اسلامی است. محقق بزرگ و ایرانشناس مجرب آقای آرتور اپهام پوپ چندین بار از این بنا در کتاب طرح هنر ایران یاد کرده‌است.

مسجد جامع مهرپادین

مهریز دارای مساجد دیدنی بسیاری است که از معروف ترین آنها مسجد جامع مهرپادین است. این مسجد از بناهای سده هشت هجری قمری بوده و دارای گنبد، ایوان، شبستان و منار است. منار آن بر سر در مسجد ساخته شده و با کتیبه ای از کاشی معرق تزیین شده است.بر اساس متن کتیبه، این مسجد در اوایل سده هشت هجری قمری توسط "محفوظ بن محمد" ساخته شده است.

باغ پهلوان پور

باغ پهلوان پور از باغهای متعلق به اواخر دوره قاجار است. این باغ متعلق به فردی به نام «حسن ملارضا» بوده است که بعد از او به دامادش «علی پهلوان» تعلق گرفت. گرچه احداث بناهای مختلف این مجموعه به دوره های مختلف مربوط می شود اما تاریخ احداث اولیه مجموعه به اواخر دوره قاجار باز می گردد. منطقه مزویرآباد مهریز به دلیل دسترسی به قنات و وجود آب روان در منطقه در گذشته یک منطقه اعیان نشین محسوب می شده است. وجود باغهای زیبا در این منطقه که بیشتر از دوره های قاجار و پهلوی برجای مانده، تا حدود زیادی تغییرات سبک باغسازی را از قاجار به پهلوی نشان می دهد.

کوه ریگ

کوه ریگ مهریز یکی از جاذبه‌های طبیعی استان یزد در شهرستان مهریز است. کوه ریگ که در نزدیکی شهر مهریز واقع شده است، طی سال‌های متمادی از انباشته شدن تل‌های ریگ در کنار کوهی درست شده است و امروزه محل گرد آمدن گردشگران از نقاط مختلف ایران جهت تفریحات صحرایی است. ماسه‌های این تل‌ها به قدری تمیز اند که دوست دارید در آن فرو بروید و روی آن غلت بخورید. در محله‌ی بغداد آباد سفلی، وقتی از باغ‌های شهر گذر می‌کنید، به کوه ریگ و تل‌های اطراف آن خواهید رسید.

تماس با ما

آدرس:
 یزد-صفاییه میدان عالم، ابتدای بلوار جوان، مجتمع تجاری امام علی(ع)، طبقه اول، واحد 1 ، شرکت توسعه و تجهیز نمایشگاه های پاژ -8917945454
تلفکس:
 03538300977
تلفن:
03538207453
همراه:
09138526911   09132541745  09133540680
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

روی نقشه گوگل

درباره ما

شرکت توسعه و تجهیز پاژهمراه با کادر متخصص دارای توانایی زیادی در برگزاری نمایشگاه های بین المللی و ملی می­باشد. بر این اساس، ما درک و دانش بروزی از بازار گسترده ایران داریم؛ بازاری که اخیراً مجدداً دروازه های بین المللی به روی آن گشوده شده است و یک بار دیگر به هدفی مطلوب برای سرمایه گذاران خارجی و تجار تبدیل شده است. با شرکت در نمایشگاه های برگزار شده توسط این شرکت، شما می توانید از خدمات بازاریابی به منظور تقویت کسب و کار خود در بازار گسترده ایران و نیاز روزافزون به کالاها و خدمات خارجی در آن وجود دارد، بهره مند شوید.همچنین، با در اختیار داشتن غرفه ای در نمایشگاه های تجاری ما، شما به بازارهای کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه و همچنین کشورهای مشترک المنافع و سایر کشورها دسترسی آسان خواهید داشت.

امارگیر سایت